Festivalul national de arte pentru liceeni FLORIAN PITTIS , editia a VIII a - 2015

Consiliul Elevilor al Colegiului Național „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti şi Trupa de teatru „As” în parteneriat cu Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” au deosebita plăcere să vă invite la cea de-a VIII a ediție a Festivalului național de arte pentru liceeni „Florian Pittiş”, un concurs de teatru şi muzică dedicat liceenilor, în memoria lăzăristului Florian Pittiş.

Festivalul național de arte pentru liceeni „Florian Pittiş” se va desfăşura în zilele de 11,12,13 mai 2015 la  Sala "Toma Caragiu" a Teatrului „Lucia Sturdza Bulandra” din Bucureşti.
Festivalul este organizat în două secțiuni şi are o durată de 3 zile :
• Secțiunea I - muzică - Luni, 11 mai, ora 19.
• Secțiunea a II-a – teatru - Marti, 12 mai, ora 18.
• Gala şi festivitatea de premiere - Miercuri, 13 mai ora 19.

LUNI, 11 MAI 2015 – secţiunea MUZICĂ

19:00 – Deschiderea festivalului – TRIBUTE FLORIAN PITTIŞ - susţinut de elevii Colegiului Naţional „Gheorghe Lazăr”, București.
19:30 - ADELINA IANCU – Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, Bucureşti.
19:40 - DIANA MELEȘTEU – Școala Centrală, București.
19:50 - ANDREEA MINEA – Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Întorsura Buzăului, județul Covasna.
20:00 - TEODORA BUCIU – Compania de Teatru „OKaua” , Bucureşti.
20:10 - FITIL APRINS – Colegiul Național „Gheorghe Șincai”, Bucureşti.
20:20 - ZÂMBETE PERECHE – Liceul Teoretic „Marin Preda” , Bucureşti.
20:30 - THE DREAMCATCHERS – Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, Bucureşti.
20:40 - RAINBOW - Liceul Teoretic „Marin Preda”, Bucureşti.
20:50 – THE AIR SOFAS – Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, București.
21:00 - BEATING UP THE PRIDE – Liceul Teoretic „Marin Preda”, București.
21:10 - FIVE O’CLOCK – Colegiul Național „Spiru Haret”, București.

MARŢI, 12 MAI 2015 - secţiunea TEATRU

18:00 – Trupa „Atelierul de teatru”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Botoşani – spectacolul „Ampiticipecreier.com”, de Ilinca Anamaria Prisăcariu.
18:40 – Trupa „Amprente”, Colegiul de Științe „Grigore Antipa”, Brașov – spectacolul „Pisica verde”, după Elise Wilk.
19:15 - Claudia Moroșanu, Timișoara – spectacolul „Noi două, noi doi și ea, de Silvana Feline – Filip și Claudia Moroșanu.
19:40 - Compania de teatru „OKaua”, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, București – spectacolul „Halloween”, după David John Pope.
20:15 - Trupa din Centru, Centrul Cultural „Dunărea de Jos”, Galați – spectacolul „Tot într-o dimineață”, de Bogdan Dumitrescu.
20:35- Trupa „Anima”, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, București – spectacolul „Cafeneaua”, scenariu de Mariana Ghițulescu, după Jean Giradoux, Tudor Chirilă, Robert Sherwood, Sam Bobrick, Malala Yousafzai.

MIERCURI, 13 MAI 2015 – ora 19


Gala şi Festivitatea de premiere
- „Homo Ludens” - Distribuţia: Ana Crețu, Voicu Aaniței - studenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” - Bucureşti, secţia actorie. Regie colectivă
- Recital extraordinar: Ducu Bertzi

tl_files/florian pittis/editia8/afis_mic.jpg

Coordonator festival: ANDREI GHEORGHE
Telefon: 0745.06.66.65; E-mail: andreigh@msat.ro