Festivalul national de arte pentru liceeni FLORIAN PITTIS, editia a V a

  

Consiliul Elevilor Colegiului Naţional „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti şi Trupa de teatru AS,  în parteneriat cu  Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" din Bucuresti organizează a cincea ediţie a  Festivalului naţional de arte pentru liceeni „FLORIAN PITTIŞ”,  un concurs dedicat exclusiv liceenilor care iubesc teatrul şi muzica in memoria lazaristului Florian Pittis.


Festivalul se va desfasura in perioada 7-9 mai 2012 la Sala "Liviu Ciulei" ( fosta Izvor ) a Teatrului "Lucia Sturdza Bulandra".


Ȋn cadrul secțiunii muzicã, juriul care va evalua prestațiile concurenților este format din: Virgil Iantu, Berti Barbera, Nicu Alifantis, iar în cadrul secțiunii teatru: Mihai Gruia Sandu, Anca Sigartău, Nicu Alifantis, Virgil Ianțu. Preşedintele juriului este prof. Victor Ioan Nicolae – director al Colegiului National “Gheorghe Lazãr”, iar Preşedintele de onoare este Anda Pittis.


Pentru alte detalii nu ezitati sa ne contactati: Andrei Gheorghe - coordonator festival; telefon: 0745.066.665 ; e-mail: andreigh@msat.ro.

 

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI


Luni, 7 mai 2012 - sectiunea Muzica:

 

19:00 - 19:30 - Deschiderea festivalului - Moment artistic sustinut de elevii Colegiului National "Gheorghe Lazar

19:30 - 19:40 - Claudiu Palalae - Colegiul National de Informatica "Spiru Haret", Suceava.

19:40 - 19:50 - Cosmina Epure, Madalina Preda - Colegiul National "Gheorghe Sincai", Bucuresti.

19:50 - 20:00 - Cristina Juncu - Colegiul National "Mihai Viteazul", Bucuresti.

20:00 - 20:10 - Trupa "Amma" - Liceul Teoretic "C.A.Rosetti", Bucuresti.

20:10 - 20:20 - Trupa "Hooleelogans", Timisoara.

20:20 - 20:30 - Trupa "Lucky Strikes" - Colegiul National "Cantemir Voda", Bucuresti.

20:30 - 20:40 - Trupa "Five o'clock" - Colegiul National "Spiru Haret", Bucuresti.



Marti, 8 mai 2012 - sectiunea Teatru:

 

19:00 - 19:30 - Trupa "Brainstorming" - Colegiul National Bilingv "George Cosbuc", Bucuresti - spectacolul "Extreme" de William Mastrosimone.

19:30 - 20:00 - Trupa "Fade out" - Colegiul National "Iulia Hasdeu", Bucuresti - spectacolul "Encounters".

20:00 - 20:30 - Trupa "Atelierul de teatru" - Colegiul National "Mihai Eminescu" - spectacolul " Momo sau Strania poveste a hotilor de timp si a copilului ce le-a redat oamenilor timpul furat ", dupa Michael Ende.

20:30 - 21:00 - Trupa "Midacris", Bucuresti - spectacolul "Azilul de noapte", de Maxim Gorki.

21:00 - 21:30 - Trupa "Limelight", Bucuresti - spectacolul "Almost maine", de John Cariani.


Miercuri, 9 mai - ora 19 - Gala si festivitatea de premiere - Recital extraordinar: Marius Batu, Alina Manole 

tl_files/florian pittis/falfp5_2_mic.jpg